Home » Sport

CM 2010: Germania – Anglia 4-1, în optimile de finală

27 June 2010 No Comment
Share

Germania a învins Anglia cu scorul de 4-1 (2-1), duminică, la Bloemfontein, în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Africa de Sud.

Miroslav Klose (20), Lukas Podolski (32), Thomas Muller (67, 70) au marcat pentru Germania, care va juca în sferturile de finală cu învingătoarea dintre Argentina şi Mexic, în vreme ce pentru englezi a punctat Matthew Upson (37), rămânând cu nemulţumirea faptului că nu le-a fost acordat un gol la scorul de 2-1 pentru Nationalmannschaft.

Germania a început mai bine şi a irosit prima ocazie încă din minutul 5, când şutul lui lui Mesut Ozil a fost respins de ”veteranul” David James. Germania a reuşit să deschidă scorul în minutul 20, când Neuer a degajat balonul, iar Klose, talonat de Upson, a trimis balonul în plasă: 1-0 (20). Klose a fost aproape de a dubla avantajul echipei lui Loew, lucru reuşit de Lukas Podolski, care a tras pe sub James, în urma unei centrări de la Muller: 2-0 (32).

Anglia a presat la poarta lui Neuer şi a reuşit să reducă din diferenţă, în minutul 37, prin Upson, care a marcat cu o lovitură de cap: 2-1 (37). Imediat, Lampard a şutat sub bară, mingea a căzut dincolo de linia porţii, dar arbitrul asistent nu a acordat golul (38). Echipa lui Capello a controlat mai mult jocul, dar nu a fost suficient acest lucru.

Anglia a fost la un pas de egalare, în min. 53, când Lampard a ţintit bara transversală din lovitură liberă. Muller a fost aproape de a majora diferenţa, dar şutul său a trecut pe lângă poartă (59). Schweinsteiger (63) a expediat un şut periculos, pe lângă poarta lui James. Contrele germanilor au fost fatale, iar Muller a marcat de două ori, în minutele 67 şi 70, din pasele lui Schweinsteriger şi Ozil.

Gerrard a fost aproape de un nou gol în minutul 81, dar şutul său a ocolit buturile lui Neuer, dar diferenţa a fost prea mare, atât pe teren, cât şi pe tabelă pentru ca englezii să mai poate reveni în meci.

Germania a luat o mică revanşă după golul lui Geoff Hurst din finala CM din 1966, când Anglia a câştigat finala cu 4-2, după un gol controversat.

Germania – Anglia 4-1 (2-1)

Au marcat: Miroslav Klose (20), Lukas Podolski (32), Thomas Muller (67, 70), respectiv, Matthew Upson (37).

Mangaung/Bloemfontein, stadion ”Free State”: 35.000 spectatori; 19 grade Celsius

CM 2010, optimi de finală

Au evoluat echipele:

GERMANIA: 1. Manuel Neuer – 16. Philipp Lahm (căpitan), 3. Arne Friedrich, 17. Per Mertesacker, 20. Jerome Boateng – 7. Bastian Schweinsteiger, 6. Sami Khedira, 8. Mesut Ozil (9. Stefan Kiessling, 83) – 13. Thomas Mueller (15. Piotr Trochowski, 72), 9. Miroslav Klose (23. Mario Gomez, 72), 10. Lukas Podolski. Selecţioner: Joachim Loew.

Rezerve neutilizate: 12. Tim Wiese, 22. Hans-Joerg Butt – 14. Holger Badstuber, 20. Ledley King, 2. Marcell Jansen, 5. Serdar Tasci, 4. Dennis Aogo, 18. Toni Kroos, 21. Marko Marin.

ANGLIA: 1. David James – 2. Glen Johnson (17. Shaun Wright-Phillips, 87), 15. Matthew Upson, 6. John Terry, 3. Ashley Cole – 16. James Milner (11. Joe Cole, 64), 14. Gareth Barry, 8. Frank Lampard, 4. Steven Gerrard (căpitan) – 10. Wayne Rooney, 19. Jermain Defoe (21. Emile Heskey, 71). Selecţioner: Fabio Capello.

Rezerve: 12. Robert Green, 23. Joe Hart – 5. Michael Dawson, 18. Jamie Carragher, 13. Steven Warnock, 22. Michael Carrick, 9. Peter Crouch, 7. Aaron Lennon.

Arbitru: Jorge Larrionda; arbitri asistenţi: Pablo Fandino, Mauricio Espinosa; arbitru de rezervă: Martin Vazquiz (toţi din Uruguay)

Cartonaşe galbene: Friedrich (47), Johnson (81).